Profilaktyka

 

Profilaktyka skupia się na właściwym dbaniu o higienę jamy ustnej oraz oferowaniu zabiegów stomatologicznych mających na celu zapobieganie schorzeniom jamy ustnej i zębów. Właściwa profilaktyka pozwala na zachowanie zdrowego uzębienia i uniknięcie bardziej  zaawansowanych metod leczenia stomatologicznego.

 

  • Przegląd uzębienia

Okresowe badania kontrolne mają na celu jak najwcześniejsze wykrycie stanów chorobowych, wad zgryzu i innych nieprawidłowości rozwojowych w obrębie jamy ustnej. Badanie weryfikuje ogólny stan jam ustnej i pozwala na wykrycie zmian chorobowych na wczesnym etapie ich powstawania, co pozwala na zastosowanie mało inwazyjnych procedur leczniczych.

 

  • Instruktaż mycia zębów

Właściwa technika mycia zębów i dbania o higienę jamy ustnej pozawala na zachowanie zdrowego uzębienia przez długi czas. Odpowiedni dobór techniki i czyszczenia oraz rodzaju szczoteczek wpływa na właściwe dbanie o zęby i dziąsła.

 

  • Skaling

Skaling to proces oczyszczania zębów ze złogów osadzającego się na płytce nazębnej kamienia nazębnego powstającego z resztek pokarmowych i bakterii. Okresowe usuwanie kamienia zabezpiecza przed rozwojem chorób przyzębia - uszkodzeniami dziąseł prowadzącymi do ich obniżania i odsłaniania szyjek zębowych i rozchwiania się zębów a w dalszym efekcie do paradontozy.

 

  • Piaskowanie

Piaskowanie to zabieg higienizacyjny uzupełniający do scalingu, polegający na usuwaniu z powierzchni zębów przebarwień, osadu i drobin kamienia nazębnego za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących.  

 

  • Fluoryzacja

Fluoryzacja stosowana jest w celu uzupełnienia deficytu fluoru niezbędnego do zachowania zdrowych zębów lub w procesie leczenia nadwrażliwości zębów. Fluoryzacja może być realizowana przez okresowe i nadzorowane czyszczenie zębów pastą z dużą zawartością fluoru lub też może polegać na czasowym (np. 3 minuty) nakładaniu na zęby jednorazowej łyżki pokrytej żelem lub pianką wzbogaconą we fluor.

 

  • Lakierowanie - wzmocnienie

Lakierowanie jest jedną z najbardziej skutecznych metod fluoryzacji. Lakierowanie polega na pokrywaniu zębów lakierami fluorowymi. W ten sposób związki fluoru dostępne są dla szkliwa przez dłuższy czas – nawet kilkanaście godzin, co sprawia że zęby są odporniejsze na działanie kwasów a tym samym na próchnicę. Ponieważ jednak zbyt długotrwała ekspozycja zębów na związki fluoru może prowadzić do matowienia i kruchości szkliwa zabieg ten musi odbywać się pod kontrolą lekarza.

 

  • Lakowanie - ochrona

Lakowanie to zabieg profilaktyczny stosowany najczęściej u dzieci i polega na wypełnianiu bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych substancją zwaną lakiem szczelinowym. Bruzdy zębowe najtrudniejsze do utrzymania czystości stanowią doskonałe miejsce do zalegania resztek jedzenia i płytki bakteryjnej i pierwsze miejsce powstawania próchnicy. Lakowanie ogranicza możliwość rozwoju bakterii w trudnych do czyszczenia miejscach zębów ograniczając w ten sposób rozwój próchnicy.

Radiowizjografia (RVG)

 

Radiowizjografia to zdjęcia rentgenowskie o niskiej dawce promieniowania zapisywane w postaci cyfrowej. Zdjęcia o wysokiej jakości obrazowania wykonywane są w gabinecie na fotelu stomatologicznym i pozwalają na szybką i dokładną ocenę stanu uzębienia. Radiowizjografia pozwala na ograniczenie nawet o 90% dawki promieniowania w porównaniu do tradycyjnych zdjęć na kliszy. Zalety radiowizjografii to również natychmiastowy dostęp do obrazu, który można przetwarzać (powiększać, mierzyć kontrastować w celach lepszej diagnostyki) a ponadto nagrywać  cyfrowo i archiwizować w dokumentacji pacjenta.

Ortodoncja

 

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad rozwojowych w obrębie twarzoczaszki dzieci, młodzieży i dorosłych. Leczenie ortodontyczne realizowane jest z wykorzystaniem aparatów stałych lub ruchomych (zwłaszcza u dzieci).

  • Konsultacja

Leczenie ortodontyczne podobnie jak każde leczenie stomatologiczne poprzedza konsultacja na którą składa się najczęściej zebranie wywiadu, analiza zdjęć rtg, pobranie wycisków szczęki i żuchwy w celu zamodelowania układu zębów i zgryzu pacjenta. Lekarz dokonuje badania jamy ustnej oraz dokonuje diagnozy problemu z punktu widzenia wad zgryzu.

  • Plan leczenia

Ważnym elementem poprzedzającym rozpoczęcie leczenia ortodontycznego jest opracowanie planu leczenia. Plan leczenia powstaje po analizie modeli diagnostycznych, zdjęć RTG, pantomogramu, czy zdjęć cefalometrycznych. Plan leczenia określa wybraną metodę leczenia ortodontycznego, jego szacunkowy kosztorys oraz konieczne do przeprowadzenia zabiegi stomatologii zachowawczej i protetyki niezbędne do realizacji przed rozpoczęciem właściwego leczenia ortodontycznego.

  • Aparat ortodontyczny

Właściwe leczenie ortodontyczne rozpoczyna się od wykonania i dopasowania aparatu stałego lub ruchomego i określenia zasad ich noszenia.

Aparat stały

Aparat stały zaleca się dla pacjentów posiadających zęby stałe. Aparat taki umożliwia nawet znaczne korekty wad zgryzu. Założenie aparatu polega na przyklejeniu na czas leczenia do zębów specjalnych zamków (metalowych lub przeźroczystych) do których za pomocą ligatur mocuje się sprężysty drut (łuk) który z określona siłą ma za zadanie uciskać zęby i spowodować i właściwe ustawienie, które jest celem leczenia. Proces leczenia jest długotrwały i może trwać 2-3 lata.

Aparat ruchomy

Aparaty ruchome zalecane są dla dzieci w okresie szybkiego rozwoju, w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe lub jako proces przygotowawczy do leczenia aparatem stałym. Aparaty takie noszone są kilka godzin dziennie, mogą być w dowolnym momencie wyjmowane przez pacjenta ale pozwalają na korygowanie tylko niewielkich wad zgryzu, nie pozwalają na obracanie  i przesuwanie zębów.

  • Wizyty kontrolne

Po założeniu aparatu konieczne są okresowe wizyty kontrolne (co 4-6 tygodni przy aparatach stałych i 2-3 miesiące przy aparatach ruchomych) mające na celu kontrolę procesu leczenia i korekty aktywacji sił nacisku na ustawiane zęby zarówno przy aparatach stałych jak i ruchomych w których regulowane są zamki aparatu.

  • Leczenie retencyjne – stabilizacja

Po zakończonym procesie aktywnej fazy leczenia zakładany jest aparat retencyjny mający za zadanie ustabilizowanie osiągniętego układu zębowego. Retainer to drut ortodontyczny indywidualnie dopasowany klejony do wewnętrznej strony zębów, który ma ustabilizować wynik leczenia.  Aparat ten jest niewidoczny i nie przeszkadza w mówieniu.

Endodoncja

 

Endodoncja to rozpoznawanie i leczenie chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych potocznie zwane leczeniem kanałowym. W przypadku infekcji miazgi zębowej leczenie endodontyczne jest jedynym sposobem na wyleczenie i zachowanie chorego zęba. Zabieg leczenia endodontycznego (kanałowego) polega na całkowitym usunięciu zainfekowanej miazgi zębowej i wypełnienie kanału zęba specjalną substancją, która twardnieje z czasem.

Główne wskazania do leczenia endodontycznego to:

  • Bardzo głębokie ubytki próchnicze

  • Martwica lub infekcja miazgi

  • Urazy mechaniczne zębów

  • Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych

  • Planowane leczenie protetyczne

  • Niepowodzenia poprzedniego leczenia endodontycznego

Leczenie przeprowadzane jest za pomocą bardzo cienkich narzędzi do obróbki wewnętrznej zębów oraz przy wspomaganiu urządzeń takich jak endometr, mikroskop oraz diagnostyka RTG niezbędne w niektórych przypadkach. Endometr spełnia dwie role w leczeniu kanałowym. Po pierwsze pozwala na dokładny pomiar głębokości zęba dzięki czemu możliwe jest pozbycie się całości zainfekowanej miazgi z kanałów korzeniowych co warunkuje prawidłowe leczenie. Drugą korzyścią z używania endometru i ustalania precyzyjnej granicy wierzchołka zębowego jest ochrona przed perforacją wierzchołka. Stosowanie endometru jest zupełnie nieszkodliwe i nieobciążające i może być wielokrotnie powtarzane w zależności od potrzeb procesu leczenia.

Stomatologia estetyczna

 

Stomatologia estetyczna zajmuje się poprawą wyglądu uzębienia i twarzy pacjentów niezadowolonych ze swojego wyglądu. Skorzystanie z zabiegów stomatologii estetycznej rekomendowane jest w przypadkach gdy zęby są przyciemnione, przebarwione lub odbiegają swoim kształtem czy układem w łuku zębowym od norm rozwojowych. Często takie niedoskonałości uzębienia są przyczyną złego samopoczucia i ograniczają swobodne wypowiadanie się czy uśmiech. W ramach stomatologii estetycznej zmierzającej do zapewnienia satysfakcjonującego pacjenta wyglądu jego uzębienia oferowane jest szereg zabiegów z różnych dziedzin stomatologii.

 

Najprostsze zabiegi poprawiające estetykę zębów to zabiegi profilaktyczne takie jak usuwanie osadu i kamienia, scaling czy polerowanie zębów. Zabiegiem ściśle estetycznym i poprawiającym wygląd uśmiechu jest wybielanie zębów. Kolejne bardziej zaawansowane zabiegi  zmierzające do odbudowy lub korekty wyglądu zębów opierają się na procedurach stomatologii zachowawczej i protetyki. Zalicza się do nich kosmetyczne wypełnienia Inlay lub Onlay, oraz prace protetyczne w postaci koron, mostów, protez czy licówek ceramicznych. Częścią działań stomatologii estetycznej są korekty ustawienia zębów i korygowanie wad zgryzu opierające się na kompleksowym leczeniu ortodontycznym.

Elementem stomatologii estetycznej i protetyki umożliwiającym doskonałe zastąpienie utraconych zębów są implanty stomatologiczne. Implant to ząb zbudowany na wszczepionym do kości rdzeniu tytanowym na którym zrealizowana jest odbudowa zęba najczęściej porcelanowa dobrana kolorystyką do pozostałych zębów pacjenta.  

Stomatologia dziecięca

 

Stomatologia dziecięca rozpoczyna swoje zainteresowanie zębami dzieci jeszcze przed ich pojawieniem się pierwszych zębów mlecznych. Pierwsze nawyki w zakresie profilaktyki stomatologicznej pomagają zachować zdrowe zęby i ograniczyć do minimum potrzeby wizyt stomatologicznych.

 

  • Zabiegi profilaktyczne

Pierwsze profilaktyczne zabiegi sprowadzają się do przecierania dziąseł po posiłkach oraz masowania dziąseł w okresie wyrzynania się pierwszych zębów.

Kolejne kroki i profilaktyka stomatologiczna to przyzwyczajanie dziecka do szczotkowania szczoteczkami gumowymi następnie szczoteczkami nylonowymi o miękkim włosiu.

Stomatologia dziecięca oferuje pomoc w nauce szczotkowania, doborze szczoteczek czy past dziecięcych.

 

  • Wizyta adaptacyjna

Pierwsze spotkanie ze stomatologiem jest bardzo ważne na kształtowanie świadomości dzieci w zakresie profilaktyki i leczenia zębów. Warto realizować wizyty adaptacyjne, które najczęściej w formie zabawy oswajają dzieci z gabinetem stomatologicznym i lekarzem. Dobrze gdy wizyty połączone są z ciekawym w formie instruktażem i oswojeniem dziecka z gabinetem. Mali pacjenci mają okazję poznać narzędzia stomatologiczne obsługę fotela, obejrzeć własne żeby na ekranie z wykorzystaniem kamery wewnątrzustnej.

Dobra wizyta adaptacyjna to nie tylko moment zapoznania z gabinetem czy czas na zabiegi profilaktyczne zębów które oprócz zalet samej profilaktyki (np. lakierowanie czy lapisowanie) pozostawiają dobre wrażenia z wizyty u stomatologa, chęć do przyszłego leczenia i współpracy ze stomatologiem czy pamiątkę np. w postaci dobrze dobranej własnej szczoteczki z która dziecko silniej się wiąże.

Wizyty adaptacyjne w różnym wieku to również dobry moment na omówienie po wcześniejszym uzgodnieniu z rodzicami zasad dotyczących jedzenia słodyczy i „słodkich dni” co ma duży wpływ na profilaktykę zdrowych zębów.

Zabiegi stomatologii dziecięcej to dostosowane do wieku zabiegi profilaktyki i stomatologii zachowawczej:

 

  • Nauka szczotkowania

Dobór szczoteczki i nauka szczotkowania na modelu zębów.

 

  • Fluoryzacja

Fluoryzacja stosowana jest w celu uzupełnienia deficytu fluoru niezbędnego do zachowania zdrowych zębów lub w procesie leczenia nadwrażliwości zębów. Fluoryzacja może być realizowana przez okresowe i nadzorowane czyszczenie zębów pastą z dużą zawartością fluoru lub też może polegać na czasowym (np. 3 minuty) nakładaniu na zęby jednorazowej łyżki pokrytej żelem lub pianką wzbogaconą we fluor.

 

  • Lakierowanie - wzmocnienie

Lakierowanie mające na celu wzmocnienie zębów jest jedną z najbardziej skutecznych metod fluoryzacji. Lakierowanie polega na pokrywaniu zębów lakierami fluorowymi. W ten sposób związki fluoru dostępne są dla szkliwa przez dłuższy czas – nawet kilkanaście godzin, co sprawia że zęby są odporniejsze na działanie kwasów a tym samym na próchnicę. Ponieważ jednak zbyt długotrwała ekspozycja zębów na związki fluoru może prowadzić do matowienia i kruchości szkliwa zabieg ten musi odbywać się pod kontrolą lekarza.

 

  • Lakowanie - ochrona

Lakowanie to zabieg profilaktyczny stosowany najczęściej u dzieci i polega na wypełnianiu bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych substancją zwaną lakiem szczelinowym w celu ich ochrony prze procesami próchniczymi. Bruzdy zębowe najtrudniejsze do utrzymania czystości stanowią doskonałe miejsce do zalegania resztek jedzenia i płytki bakteryjnej i pierwsze miejsce powstawania próchnicy. Lakowanie ogranicza możliwość rozwoju bakterii w trudnych do czyszczenia miejscach zębów ograniczając w ten sposób rozwój próchnicy.

 

Leczenie próchnicy zębów mlecznych

 

Leczenie próchnicy zębów mlecznych realizowane jest z wypełnieniami standardowym dopasowanymi do kolorów zębów, bądź też z kolorowymi wypełnieniami dla dzieci co często ma wpływ na lepsza współprace dziecka w procesie leczenia z lekarzem

 

  • Usuwanie zębów mlecznych

 

  • Leczenie zębów mlecznych i stałych

Leczenie stomatologiczne dzieci realizowane jest ze szczególną dbałością o wrażenia młodych pacjentów w celu zapewnienia ich współpracy i zapewnieniem całkowitego wyeliminowania odczuwania bólu. Stosuje się do tego smakowe żele znieczulające, znieczulenia miejscowe oraz dodatkowe atrakcje w postaci możliwości oglądania filmów czy słuchania muzyki podczas leczenia.  

 

Zachęcam do obejrzenia kilku porad dotyczących pierwszej wizyty:

Stomatologia zachowawcza

 

Bakterie jamy ustnej powodujące próchnicę zębową mogą również powodować inne schorzenia takie jak: choroby dziąseł i przyzębia, niemiły zapach z jamy ustnej, choroby serca lub stawów. Dlatego dla zachowania zdrowia jamy ustnej, pięknego uśmiechu jak i całokształtu stanu zdrowia pacjenta bardzo ważna jest właściwa higiena jamy ustnej i profilaktyka zapobiegania próchnicy.

Stomatologia zachowawcza skupia się na profilaktyce i leczeniu zachowawczym ubytków próchniczych zębów w celu zachowania jak najlepszego stanu uzębienia.

Leczenie zachowawcze

 

Leczenie zachowawcze polega na oczyszczeniu zębów z próchnicy oraz uzupełnieniu ubytków zębowych różnymi materiałami stomatologicznymi. W celu zmniejszenia dolegliwości bólowych w procesie leczenia stosuje się żele i iniekcje znieczulające miejscowo aby zabiegi były zupełnie bezbolesne. Wypełnienia zębów mogą mieć charakter czasowy (w procesie dłuższego leczenia) lub stały te realizowane są materiałami chemoutwardzalnymi lub światłoutwardzalnymi w kolorystyce dobranej do uzębienia pacjenta.

Podstawowe procedury stomatologii zachowawczej to:

  • Leczenie próchnicy zębów

  • Wypełniania ubytków zębów

  • Odbudowa koron zębów

  • Leczenie endodontyczne

  • Leczenie nadwrażliwości

  • Zabiegi stomatologii estetycznej

Zakres Usług

Protetyka

 

Protetyka to uzupełnianie braków zębowych oraz odbudowa i poprawa wyglądu zębów. Celem procedur protetycznych jest poprawa jakości życia Pacjentów poprzez poprawę funkcji żucia upośledzonych brakami zębów. Braki w uzębieniu wpływają nie tylko na upośledzanie funkcji żucia ale maja również negatywny wpływ na wymowę oraz zmiany rysów twarzy. Leczenie protetyczne polega na trwałej odbudowie pojedynczych braków zębowych jak i na uzupełnieniu większej liczby utraconych zębów.

   Wskazania do leczenia protetycznego to:

  • Pojedyncze lub całkowite braki zębów

  • Uszkodzenia zębów – ukruszenia, złamania, nadmierne starcie

  • Wady rozwojowe zębów – nieprawidłowa budowa (kształt, wielkość, położenie w łukach zębowych)

W zależności od przeprowadzonej konsultacji i ustalonego planu leczenia możliwe jest wykonanie następujących prac protetycznych:

Uzupełnienia stałe:

  • Korony

  • Licówki

  • Uzupełnienia Onlay Inlay,

  • Mosty

Uzupełnienia ruchome:

  • Protezy częściowe (uzupełnienie braku kilku zębów)

  • Protezy całkowite (w przypadkach bezzębia)

 

Korony protetyczne

Stosowane w przypadkach znacznego zniszczenia zęba w przypadkach próchnicy lub urazu.  Korona umożliwia dokonanie korekty kształtu i ułożenia zęba w łuku, spełniający tym samym funkcję ochronną zęba jak i korekcyjną – estetyczną.

W zależności od przyjętego planu leczenia wykonywane są korony:

  • Porcelanowe na metalu

  • Porcelanowe na złocie

  • Pełnoceramiczne

Licówki

Licówka to cienka warstwa porcelany przyklejana do delikatnie opracowanego szkliwa. Umożliwia korektę estetyki zębów zwłaszcza w przypadkach wrodzonych wad szkliwa, przebarwień, zębów startych lub zniszczonych próchnicą lub też w przypadku odporności na wybielanie. Licówka pozwala na korektę układu sił żucia oraz wzmocnienie wytrzymałości zęba. 

 

Onlay Inlay

To metoda dokonywania dokładnej i gruntownej odbudowy zęba wykonywana jako alternatywa dla tradycyjnych wypełnień. Przygotowywane są z porcelany, kompozytów lub złota w pracowni protetycznej na bazie  pobieranych wycisków, a następnie wklejane do ubytków zębowych.

Mosty

Most to rozwiązanie umożliwiające stałe odtworzenie brakującego zęba lub zębów w postaci przęsła opartego koronach mocowanych na sąsiednich zębach własnych lub implantach. Mosty to estetyczne i komfortowe uzupełnieni protetyczne brakujących zębów.

Wykonywane są następujące rodzaje mostów:

  • Ceramiczne na podbudowie metali (stal, tytan, złoto)

  • Pełnoceramiczne cementowane lub na implantach

 

Protezy zębowe

Protezy to aparaty leczniczo-rehabilitacyjne pozwalające na odtworzenie funkcji zębowych. Protezy podlegają okresowemu dopasowaniu i wymianie z uwagi na luzowanie ich mocowania na skutek zawężania się kości wyrostka zębodołowego.

Protezy częściowe – uzupełniają braki kilku zębów

Protezy całkowite – stosowane są w przypadku całkowitego bezzębia

Stosowane są następujące rodzaje protez:

  • Protezy szkieletowe

  • Protezy nakładowe

  • Częściowe lub całkowite protezy osiadające

Więcej ...

© 2017 created with webwavecms.com

Rejestracja telefoniczna: 601 162 160

Resjestracja on line: gabinet@e-dentica.pl